Základní škola a Mateřská škola Dolní Poustevna, p.o.
Základní škola a Mateřská škola Dolní Poustevna, p.o.

Zájezd do Anglie 27. - 31. května 2024

Poznávací zájezd do Anglie 27. – 31. 5. 2024

Poznávací zájezd  do  Anglie  27. – 31. 5. 2024 1

Již od začátku školního roku jsme začali přemýšlet o vycestování do Anglie, abychom si ověřili naši jazykovou vybavenost a namotivovali se do dalšího studia. Jak čas plynul, naše vize nabývala reálnějších obrysů.

V lednu jsme se obrátili na  cestovní kancelář a vybrali si z nabídky zájezdů ten, který nám vyhovoval nejvíce.  Termín jsme zvolili na konec května, kdy počasí je stálejší a nehrozí velké teplotní výkyvy.

    Po pokynech a doporučeních co si vzít s sebou, jsme se konečně dočkali.  Autobus byl přistaven v pondělí  27.5.  u vlakového nádraží a  po uložení zavazadel  a rozloučení se s rodiči a kamarády, jsme kolem jedné hodiny odpoledne vyrazili na dalekou cestu. Měli jsme před sebou asi 20 hodin cesty a  1250 kilometrů.  Cesta příjemně ubíhala a po transferu přes téměř celé Německo, Nizozemí, Belgii a Francii, jsme před pátou hodinou ranní dorazili do přístavu v Calais.  Po celní kontrole jsme čekali na náš trajekt. Odjížděl v 6:20 hod. a cesta trvala asi hodinu a půl. Uvelebili jsme se na kožené sklapovací sedačky a dospávali.  V Doveru, kam mířila naše loď, jsme opět nasedli do autobusu a pokračovali směrem na Londýn.  Zde jsme se svezli do centra po Temži lodní „tramvají“. Pak nás  čekal, za občasného poprchávání,  pěší maraton po známých památkách – Parlament s  Big Benem, Westminster Abbey, St.James Park s krotkými veverkami a pelikány, Buckingham Palace, viděli jsme královskou jízdní gardu na koních, Trafalgar Square, Picadilly Circus,  Leicester Square, National Gallery .  Po tomto náročném dni nás vyzvedl autobus poblíž London Eye a dovezl k ubytování.  Po rozdělení  pokojů  jsme únavou brzy usnuli.

   Středeční den byl zasvěcen návštěvě přímořského letoviska Brightonu a křídových skal Seven  Sisters.  Snídaně v hotelu byla bohatá a my už odpočinuti a natěšeni na další zážitky.

  Brighton jsme si opravdu moc užili. Počasí nám přálo a naše první kroky vedly na známé molo, které se pyšní zábavními atrakcemi. Vyzkoušeli jsme většinu. Poobědvali v místních kioscích, někteří ochutnali pověstné „fish and chips“  a odebrali se k moři.  Studené moře a trošku větší příboje nám nebránily  namočit se alespoň po kolena. Pro některé z  žáků to byla první návštěva moře. Pláže oblázkové a celková pohoda.  Pak nás autobus odvezl kolem „krajkového“ Pavilonu  na útesy Seven  Sisters.  Nádhera. Bílé útesy, lehce zvlněná krajina s ovečkami.  Protáhli jsme si těla cestou k majáku, a pak po železném schodišti na pláž.  Před odjezdem jsme si smlsli na výborné zmrzlině.

Na hotel jsme dorazili poměrně brzy a doplnili si potraviny nákupem v blízkém Tescu.

Další den nás čekala prohlídka druhé části Londýna a návrat domů.

   Po opět bohaté snídani jsme vyzkoušeli dopravu londýnským metrem do centra.  Hlavní náplní byla návštěva pevnosti Tower a prohlídka korunovačních klenotů. Troufáme si říci, že tato expozice nás velmi zaujala a místo původní pevnosti, kterou známe z různých historických filmů, působí opravdu impozantně. Od pevnosti jsme se prošli podél řeky Temže přes Tower Bridge, kolem dalších londýnských zajímavostí  a parků včetně Hyde Parku.  Nakoupili jsme maličkosti na Oxford Street.  Unaveni dnem plným zážitků jsme odpoledne  na smluveném místě  nastoupili do našeho autobusu.  Před námi byla daleká cesta domů.

 V anglickém Doveru jsme se opět nalodili na trajekt, tentokrát to byla větší a poměrně luxusní loď, a v Calais už bez jakékoliv celní kontroly pokračovali s občasnými přestávkami  přímo  do Dolní Poustevny, kam jsme dojeli v pátek v odpoledních hodinách.

   Na zážitky z Velké Británie, ověření naší anglické komunikační dovednosti, poznání jiné kultury a pohodu při cestě budeme určitě dlouho vzpomínat.  V hlavách se však rodí  myšlenka:  „Tak kam příště?“

 

Datum vložení: 10. 6. 2024 10:41
Datum poslední aktualizace: 10. 6. 2024 10:42
Autor: Mgr. Jitka Horová

Kalendář

Po Út St Čt So Ne
27 28 29 30 31 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30

Rychlý kontakt

ZŠ a MŠ Dolní Poustevna, příspěvková organizace
Tyršova 302, 
407 82 Dolní Poustevna

IČO: 70982911

bank. spojení:
KB č. ú.
78-5213550287/0100

Škola paměti národa

Aktuální počasí

dnes, středa 19. 6. 2024
slabý déšť 18 °C 12 °C
čtvrtek 20. 6. zataženo 22/9 °C
pátek 21. 6. déšť 29/13 °C
sobota 22. 6. slabý déšť 19/13 °C